Dan medijske pismenosti – Kako mediji oblikuju našu stvarnost?

U sklopu obilježavanja Dana medijske pismenosti učenici su pogledali dokumentarni film The Social Dilemma, koji se bavi utjecajem društvenih mreža, algoritama i dezinformacija na svakodnevni život korisnika, s posebnim naglaskom na mlade. Nakon gledanja uslijedila je vođena rasprava u kojoj su učenici aktivno razmišljali o ulozi medija u oblikovanju stavova, navika i ponašanja.

U raspravi su učenici jasno prepoznali i istaknuli loše strane društvenih mreža, poput ovisnosti, širenja dezinformacija i pritiska uspoređivanja. Istovremeno su pokazali zrelost naglašavajući i pozitivne aspekte medija – mogućnost informiranja, povezivanja i učenja. Posebno je važno istaknuti kako učenici i dalje prepoznaju vrijednost stvarnog druženja, razgovora i vremena provedenog izvan ekrana.

Ova aktivnost doprinijela je razvoju kritičkog mišljenja, osvještavanju odgovornog korištenja medija te jačanju digitalnih kompetencija učenika. Aktivnost je provela profesorica Vida Pađan s 4. b razrednim odjelom zanimanja Tehničar za računalstvo. 

 

Print Friendly, PDF & Email